ANTIPERSPIRANT VERSUS DEODORANT= ALUMINUM?
 Před několika lety jsem na školení jedné kosmetické značky slyšela, že začali vyrábět antiperspiranty bez obsahu hliníku, který jinak může způsobovat rakovinu prsu. Tehdy jsem tomu nevěnovala pozornost a nechala jsem to být. Teď se ukázalo, že tato informace je nepravdivá. National Cancer Institute vydal prohlášení, v němž uvádí, že používání kosmetických produktů a rakovinou prsu neexistuje žádná souvislost. Nedalo mi to a projela jsem Google a nestačila jsem se divit. Alternativní medicína, zelená vlna, bio atd. uvádí, že hliník v deodorantech může způsobovat rakovinu prsu. Kdo tento článek psal není známo. Takže kde je pravda a jak zabránit šíření fakenews?


V první řadě je důležité uvést rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspirant obsahuje soli hliníku, které zabraňují pocení, tudíž zpomalují činnost potních žláz. Deodorant neobsahuje soli hliníku, protože jeho funkce je pouze odstranění zápachu a množení bakterií. Takže milá alternativní medicíno ne, deodorant hliníkové soli neobsahuje...

Jak je to tedy s tím hliníkem? Najdete ho všude. V potravinách, lécích, čokoládě, čaji, mase. Kosmetické značky ho rádi používají i ve svých produktech např. ve rtěnkách, protože hliník na sebe dobře váže barviva. Najdete ho i v opalovacích krémech. 

Teď to nejdůležitější není hliník jako hliník! Chlorhydrát Aluminia, nejvíce používaný, je brán jako zdraví škodlivý. Může způsobovat alergické reakce, podráždění pokožky, ucpávání potních žláz. Oproti tomu Aliminium Hydroxid nebo Potassium Alum(Síran draselno-hlinitý), je také hliník, ale vyrábí se buď přírodní nebo syntetický z kamence. Kamenec draselný se nachází jako solný nerost v přírodě a kamenec amonný se vyrábí syntetickou cestou. Bývá proto nahrazován za chlorhydrát aluminia.
Doma jsem prošla koupelnu a podívala jsem se jaké přípravky máme. 24- hodinový antiperspirant od Payotu je bez alkoholu, vhodný na citlivou pokožku. Ve složení je Aluminum Chlorohydrate. Další dva antiperspiranty od značky Rexona, také obsahují soli hliníku.
Deodoranty máme dva. Dámský od Adidas a pánský od Nivea Men. Ani v jednom soli hliníku nenajdete.Tímto chci říct, že je určitě neplánuji vyhodit. Jak jsem si je koupila, tak je i spotřebuji, žádné plýtvání. Co se týče hliníku, opravdu nemám strach a ani nevěřím, že bych mohla dostat rakovinu. Když jsem byla ještě dítě, jezdily jsme pravidelně každé prázdniny na skautské tábory. Měly jsem pouze hliníkové příbory a ešus z hliníku. A jsem zdravá...

Důležitá je především prevence. Životní styl, strava, dědičnost, stres, kouření. S těmito faktory je spojené onemocnění rakovinou.


Jestli i tak máte strach a nejste si jisti, tak čtěte etikety. Koukněte se vždy co obsahují. Pokud potřebujete poradit, vždy se ptejte odborníků a ne kamarádky nebo sousedky, která si o tom přečetla v Blesku pro ženy :). Zajímavé je, že těchto rad dostávám od lidí, kteří jsou celoživotní kuřáci, ale bojí se rakoviny z deodorantu :)

Jaký názor na to máte vy?


Veškeré informace jsem získala z odborných časopisů a knihy Doba jedová od paní profesorky fyziologie prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.CONVERSATION

6 komentářů:

 1. Dobrý výber, nevedela som, že Payot má aj deodoranty. :)

  Rebelliouslily

  OdpovědětVymazat
 2. Ako pozerám, asi by som sa mala viac zamýšľať pri kupovaní antiperspirantov/deodorantov - doteraz som brala hocičo, čo mi dobre zavoňalo :) Inak vôbec som netušila, že Payot vyrába aj antiperspiranty...:)
  What A Fancy World

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky jsem si vybírala podle vůně :)je to jako s potravinami, musíme číst etikety :)

   Vymazat
 3. Hezký článek :-) pro mě to sice nejsou žádné novinky, ale pro někoho určitě článek prospěšný bude.

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat